הדברת עש

0
3063

כל הפרפרים שאינם פרפרים, מכונים עש.

בעולם קיימים כ 120,000 סוגי עש הידועים לאדם. רובם של הסוגים הידועים של העש הם יצורי לילה ("פרפרי לילה"),
אך יש גם סוגים הפעילים ביום או בין הערביים.
בשלב הזחל שלהם סוגי עש רבים גורמים לנזק גדול לגידולים חקלאיים. העש הידוע הוא עש הבגדים, המזיק לאריגים. סוגים אחרים של עש הם בעלי תועלת לחקלאות ומתורבתים – העש הידוע בתועלתו הוא טוואי המשי, המייצר את סיבי המשי.

לעש חשיבות רבה גם במערכות אקולוגיות, הוא משמש כמאביק של זני פרחים מסויימים. כשהעש מוצא לעצמו מקום בארון הבגדים, הוא מוגן ובעצם מנתק את עצמו משרשרת המזון. בנוסף, יש אספקה גדולה של בגדים לזחל הרעב. חייבים להשתמש בכימיקלים כדי להוציא את העש מהארון. עש הבגדים 'בונה הנרתיק' הוא הזן הנפוץ.

שמו ניקבע בגלל תכונתו של זחל העש לבנות נרתיק שעשוי מסיבי הבגד שהוא אוכל. הנרתיק משמש עבורו כבית מחסה והסוואתו מושלמת כשהוא נמצא על הבגד שממנו נבנה. הנזקים לבגד נגרמים מהזחלים שבדומה למיני עש אחרים, הפרפרים אינם אוכלים, חייהם קצרים ומיועדים למטרות הזדווגות והטלה בלבד. הזחל רגיש לאור, לכן רוב הנזק יגרם לבגדים שבחלקים האחוריים והחשוכים שבארוןעש.

ישנם כמה דרכים לטפל בעש: באבוקות עשן, בעירפול קר או באיוד בגז (במקרים קשים במיוחד). פגיעת העש אינה נפוצה לכן צריך לברר עם המדביר אם הוא יודע לזהות את העש ואת דרך הטיפול הנאותה בו.
יש כמה פעולות לביצוע שבעזרתן ניתן למנוע מראש חדירת עש לארון הבגדים. מומלץ להשתמש בחומרים המרחיקים עש ולזכור שמשך פעילותם מוגבל וצריך להחליפם. להימנע מאיחסון בגדים שאינם בשימוש לאורך זמן, בתוך הארון,
לאוורר את הארון בשעות היום ע"י פתיחתו אחת למספר חודשים למשך שעות אור ספורות. לא להחזיר בגדים שנלבשו לארון, ללא כיבוסם, לנקות את הארון עם שואב אבק בעיקר בפינות.