הדברת חרקים

0
1970

הדברת חרקים נעשית לרוב בגידולים חקלאיים. חרקים שונים תוקפים את הגידולים וניזונים מהם וכך הורסים אותם ואת האפשרות להשתמש בגידולים אלו עבור האדם. הדברת חרקים נעשית לרוב על ידי ריסוס של שדה הגידול על ידי מטוס. ישנם מצבים בהם הריסוס נעשה באמצעות טרקטורים או על גבי אדם אשר מרסס.

בהדברה זו נעשה שימוש בחומרי הדברה כימיים אשר פוגעים באדם הניזון מהפירות והירקות המרוססים. מדובר בנושא שנוי במחלוקת אשר נחקר ונבדק, כיצד משפיעים חומרי ההדברה על הבריאות של האדם האוכל מהפירות והירקות.

ישנן רשתות שיווק באירופה אשר מחייבות את החקלאים אשר מספקים להן את הפירות והירקות לתקן מסוים, הכולל שימוש בחומרי הדברה אשר רמת סיכונם לבריאות האדם נמוכה או ללא סיכון בכלל. לכל חומר הדברה יש זמן מינימלי אשר חייב לעבור בין מועד השימוש בחומר ועד המועד בו מותר לחקלאי לקטוף את התוצרת ולשווקה.

בכל מדינה ישנו אגף להגנת הצומח בתוך משרד החקלאות, אשר תפקידו לבדוק ולהתיר לשימוש חומרי הדברה. האגף גם אחראי לבדוק ולדגום את הפירות טרם הגעתם לצרכנים ולבדוק שהם אינם מזוהמים בשאריות של חומרי הדברה מעבר למה שמותר.

הדברת חרקים ביתיים

מעבר להדברת מזיקים וחרקים אשר תוקפים את תבואת השדה, ישנם חרקים אשר תוקפים את האדם בביתו. חרקים אלו כוללים את המקקים, הנמלים והיתושים. הדברת חרקים אלו נעשית הן על ידי הרשויות והן על ידי האדם הפרטי בביתו.

הרשויות עושות הדברה במוקדים אשר מועדים לפורענות באופן מיוחד. מוקדים אלו כוללים מקומות בהם הם גדלים, לדוגמא, מקווי מים עומדים, אשר בהם גדלים יתושים. ריסוס ביתי נעשה באופן עצמאי, על ידי חומרים אשר אותם ניתן לקנות בחנויות וסופרמרקטים או באמצעות חברות הדברה.

ריסוס באמצעות חברות הדברה בדרך כלל עמיד יותר מאשר הריסוס הביתי. חומרי ההדברה של חברות ההדברה עמידים לחצי שנה בערך וכן, הם חסינים בפני מים, כך שאפשר לנקות ולשטוף את האזור המרוסס. התכשירים אשר נקנים בחנויות אינם בעלי עמידות זו.

הדברת חרקים משתנה לפי סוג החרק, לכל חרק ישנו חומר הדברה ייעודי.