הדברה בג'ל

0
2347

הדברה בג'ל זה שיטה של הדברת מזיקים בה משתמשים בג'ל אשר מגיע לרוב בצורה של מבחנה או מזרק ג'ל גדול. את הג'ל שמים בצורה של טיפה באזור נגוע במזיקים. הג'ל סמיך מאד ולכן ניתן גם לשים טיפות של גל בצורה מאונכת או אפילו על תקרה של חדר או מחסן. בתוך הג'ל יש רעל מושהה ומזון מיוחד שאותו המזיק הספציפי מאד אוהב. הרעל המושהה בדרך כלל הינו רעל שאינו יכול להרוג בני אדם.

כל טיפה של ג'ל מכילה מספיק מזון בשביל לקטול עשרות ואפילו מאות של מזיקים (או אלפי נמלים). מה שמיוחד עוד יותר בג'ל זה העובדה שהמזיק לוקח איתו את המזול בחזרה אל הקן שלו, ומאכיל את שאר דיירי הקן במזון. מכיוון והרעל שבג'ל מגיע בצורת השהייה המזיק אינו מתחסל בצורה מיידית ומספיק להביא איתו את הג'ל בחזרה אל הקן. ככה ניתן לחסל קן שלם של מזיקים עם כמה טיפות של חומר. זו היא השיטה של הדברה בג'ל.

על גוקופוביה שמעתם?

מי לא מכיר את זה. נשמעת צרחה באחד מחדרי הבית, ומיד לאחריה צרחות שלא היו מביישות משתתפי סרט אימה בקולנוע. הפחד ממקקים אינו נחלתם של מעטים בלבד, וכיום יש דרכים שונות להתמודד עימו, מעבר לטיפול נורמטיבי של הדברת מזיקים. בניגוד לפוביות אחרות, בהן המרכיב העיקרי הינו פחד או חרדה התוקפת את האדם, הפחד מחרקים מכיל שני רגשות עיקריים: פחד מחד, וגועל מאידך. למעשה, שני רגשות אלו מהווים מערכי הגנה שמטרתם הרתעה בפני גורם לא רצוי.

טיפוס על כסא, בריחה מהבית, צרחות אינסופיות, הצטמקות בפינה ועוד, אלו הן רק חלק מדרכי ההתגוננות המוכרות לנו בפני מקקים או מזיקים, וכל אחד ויד הדמיון הטובה עליו. אולם אין ספק כי כאשר "הפתעות" אלו מתגלות בתדירות גבוהה, נדרשת הדברת מזיקים בחלקי הבית השונים. כאשר ניסינו את כל התכשירים האפשריים ואף יצאנו מהבית בעת פרוייקט הדברה זה או אחר, ישנם מזיקים שכנראה אינם חסינים בפני אמצעי הדברה ביתיים.

מחקרים רבים מראים כי מקורה של פוביה ממקקים נעוץ בשורשינו האבולוציונים, שכן המקקים ודומיהם היו קיימים עוד מראשית קיומו של המין האנושי. אך מעבר להסברים האנליטיים, אכן ישנו צורך בביצוע הדברת מזיקים בהקדם, שכן מקקים אלו נמצאים לא אחת בסמוך לשפכי ביוב ומזהמים אחרים. ההשלכות של הימצאות מזיקים בביתנו עשויים להביא מחלות לתוך הבית ולגוף הדיירים עצמם ומצריכים הדברת מזיקים בהתאם לסוג המקקים הקיימים, ועל כן, לא בכדי פחדים רבים מבוססים על עצם היתכנותו של מגע אפשרי עם התיקנים.

למעשה, הדברה של נחשים או עכברים למיניהם, שנדמה כמו יצאו משום מקום בפתאומיות, אינה עניין של מה בכך, ואכן מצריכה הדברת מזיקים מקצועית. מדבירים מקצועיים יוכלו לספק מענה לכל סוגי הדברת מזיקים מתבקשים, נפוצים יותר ופחות, כגון עטלפים וחולדות, חרקי הקרדית או פרעושים ופשפשים, ועוד. שירות של הדברת מזיקים כיום מציע שירותים שונים להתמודדות עם מזיקים כך שהג'וקופוביה נעלמת, וזאת, מבלי לפגוע בחיות המחמד בבית או בבעלי חיים אחרים.

למעשה, ההיכרות העמוקה של חברות הדברת מזיקים עם המזיקים השונים הינה מקצועית כל כך, עד כי ניתן לבודד את ההתמודדות עם כל סוג של מזיקים בפני עצמו. כך שבאמצעות הדברת מזיקים אורגנית ניתן לעבוד עם חומרים יבשים ובלא ריסוס כלל, ולכן ניתן אף לבצע הדברה אורגנית בתוך ארונות מטבח, על ידי שימוש בג'ל, ולהשלים את הפעולה על ידי הנחת מלכודות.